Неділя, 19.05.2024, 14:18
Вітаю Вас Гість | RSS

Косогова Олена Олександрівна

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Для вчителів

8 клас. Антична література. Презентація теми

Урок-огляд

8 клас

Тема уроку: Антична література. Презентація теми

Мета уроку: у формі рольової гри дати уявлення про античну культуру, її ролі в розвитку світової культури, жанрах, що зародилися в античній літературі, старогрецькому театрі, драматургах, поетах;

розвивати уміння систематизувати інформацію, користуватися можливостями комп'ютера і Інтернету при підготовці до уроків, акторська майстерність, навики виразного читання;

виховувати інтерес до процесу отримання знань.

Обладнання уроку: театральні костюми або елементи костюмів, декорації або умовні декорації, портрети драматургів і поетів Стародавньої Греції, комп'ютерна презентація..

Попередня підготовка. Учнів розподіляють ролі, готують інсценування, презентацію.

Хід уроку

Інсценування

Звичайний клас. Кінець уроку.

Вчитель. (класу). А зараз запишіть домашнє завдання. На наступному уроці ми з вами знайомитимемося з колискою європейської культури – античністю. Матеріалу дуже багато, а уроків всього два. Отже настройтеся на роботу.

Учень не дуже старанний. Ось завжди так: матеріалу багато, а часу мало. Було б гарно вивчати літературу, так би мовити, методом занурення.

Вчитель. Це як?

Учень-відмінник. Ну що тут незрозумілого! Занурюємося в античну культуру: обкладаємося підручниками, пишемо реферати.

Учень не дуже старанний. От так допоміг! Ні, такого не хочу.

Вчитель. А ви знаєте, вихід є! Ви підказали мені ідею цим своїм «зануренням». Занурюватися, так занурюватися. Зробимо ми ось що.

 

Клас перетворюється на площу стародавнього античного міста (в ролі  декорації достатньо зображення будівлі, подібної до Парфенону, або фотовиставки з теми «Антична архітектура», «Культура Стародавньої Греції», «Афіни»,  декількох плакатів або просто напису, який сповіщає про те, де відбувається дія), на якій проходитиме свято, присвячене одному з трьох щорічних змагань поетів і драматургів. На площі серед людей, одягнених в тоги, декілька дівчаток і хлопчиків в сучасному одязі. Це ті, кому довірили «зануритися». Вони з провідниками – сатирами, котрі коментують те, що відбувається на «площі». Решта частини класу – глядачі, які готували презентацію, декорації, виступали в ролі режисерів і т.д.

Сашко. Дивіться, дивіться – там натовп розступається і пропускає якихось жінок.

Олена. Раз, два.пять.девять. Як вони одна на одну схожі!

Перший сатир. Не дивно, адже вони – сестри. Це дев'ять сестер, дочок бога Зевса і богині пам'яті Мнемозіни.

Другий сатир. Вони супутниці Аполлона, бога Сонця і мистецтв.

Третій сатир. Перша – Кліо. Це муза історії. Вона покровителька історіографів.

Четвертий сатир. А ось та – муза астрономії Уранія. Витончена дівчина поряд з нею – муза танців Терпсихора.

П'ятий сатир. За нею слідує Полігимнія, муза урочистих співів, Ерато – муза любовної поезії, Калліопа – муза епічної поезії, у неї в руках стиль і вощена дощечка. Дивіться, яка вона спокійна і діловита на відміну від Ерато і Евтерпи – верховної музи ліричної поезії і музики. У Евтерпи в руках подвійна флейта.

Перший сатир. А ось і Талія – муза комедії і Мельпомена –   муза трагедії.

Олексій. Стривайте! Ви хочете сказати, що лірична, епічна поезія і гімни, комедія і трагедія, історіографія, астрономія – родом з античності?

Другий сатир. Звичайно. Правда, вони  у вашому світі трохи змінилися: в античності все: епос, лірика і драма розвивалися у віршованій формі, а у вашому світі епос – переважно проза.

Кожний творець неодмінно звертався за допомогою до муз. Подивіться на римського поета Вергилія. Він, повноправний гість нашого свята. Ви, напевно, знаєте, що римська культура успадковувала культуру  грецьку разом з міфологією. Вергилій всівся між  Кліо і Мельпоменою. Адже він пише «Енеїду» -  поему про те, як Еней, котрий врятувався із зруйнованої Трої, заснував місто Рим.

Сергій. Цікава людина ця Вергилій: виглядає як простолюдин, а одягнений як патрицій.

Третій сатир. Як тонко ви помітили! Його батько дійсно був ремісником. А наблизив поета до сильних миру цього імператор Октавіан Август, якому сподобалися «Буколіки» Вергилія. Ці пастушачі пісні  після кровопролитних воєн припали до душі імператору своїм мирним настроєм, тонким відчуттям природи, оспівуванням благородної праці пастухів і хліборобів.

Четвертий сатир. Після того, як Август повернув Вергилію землю, віддану під час війни воїнам, щоб заручитися їх підтримкою, про поета він не забував ніколи.

Перший сатир. Саме імператор порадив Вергилію написати поему на сюжет стародавньої римської історії. Правда, він був далеко не безкорисливий: перед Вергилієм стояла задача прославити рід Августа, нібито висхідний своїм коріннями до богів.

Лунають гучні оплески учасників свята намайдані.

Наташа.  А кому це аплодують?

Другий сатир. Починається нагородження лавровим вінком видатних поетів.

Сергій. А, бачу, Вергилій йде першим.

Олена. А хто ця жінка?

Третій сатир. Як, ви не знаєте знамениту Сапфо?

Олена. (Червоніє). Та ні, чула. Але ви краще розкажіть.

Третій сатир. Це видатна жінка. Жила в кінці 7-початку 6 століття до вашої ери на острові Лесбос. Організувала там школу  - літературний гурток молодих жінок. Написала безліч елегій, весільних епіталам, гімнів. Платон називав її десятою музою – були такі добрі її вірші!

Наташа.  А про що вона писала?

Третій сатир. Звичайно, про любов, про складний світ людської душі, охопленою цією пристрастю, про природу. На її відкриттях миру людини і природи вчилися потім всі подальші поети.

Олексій. Цікаво б послухати ці вірші.

Третій сатир. Її обов'язково про це попросять після нагородження.

На голову Сапфо покладають лавровий вінок. Крик натовпу: «Сапфо! Сапфо!»

Сапфо (актриса читає біля зображення поетеси)

Строкатим троном славна Афродіта

Зевса дочка, майстерна в хитрих ковах

Я благаю тебе: не круши мені горем

Серце, благаю!

Третій сатир. З усього масиву творчості Сапфо дійшлі до вашого часу лише декілька цілих віршів і безліч фрагментів, проте, поетеса подарувала історії літератури особливий тип чергування наголошених і ненаголошених складів, іназваний «сапфіческим рядком».

Наташа. А хто наступний нагороджений?

Четвертий сатир. Це поет Анакреонт. Він жив в шостому столітті до вашої ери на острові Теос. До вашого часу дійде дуже мало його віршів, але і їх достатньо, щоб охарактеризувати його як співака любові і вина. Його ліричний герой великий життєлюб і навіть в старості прагнув насолоди і любові. Зараз і його послухаємо.

Анакреонт. (Актор читає у зображення Анакреонта).

Кинув кулю свою пурпурову
Золотоволосий Ерот в мене
І зве потішитися
 З дівою пестровзутой.
Але, сміючись презирливо
 Над сивою головою моєю,
Лесбіянка прекрасна
 На іншого видивляється.

Четвертий сатир. Між іншим, поезія Анакреонта породила цілий напрям – анакреонтична поезія. Вже через багато століть – в столітті 18 і 19 європейські поети знову захопляться анакреонтикою. Це захоплення торкнеться і слов'янських поетів.

Нагородження продовжується. Цього разу лаврові вінки вручаються драматургам – Есхилу, Софоклу і Евріпіду. Після нагородження вони збираються разом.

Сашко. Давайте підійдемо ближче. Дуже цікаво послухати їх розмову.

Олена. А це зручно?

Сашко. Ну ви даєте! Нам же потрібно про все розказати класу. Тому прагнутимемо здобути максимум інформації.

Підходять до драматургів.

Софокл. (Есхілу) Ваші трагедії переживуть століття.

Есхіл. Дуже утішно чути, але все таки, чому ви так в цьому упевнені?

Софокл. Ви – великий патріот своєї батьківщини, ось, наприклад, ваші «Перси»: головний настрій трагедії – це боротьба за свободу і незалежність батьківщини, вихваляння Афін, як організатора цієї боротьби,  гідні похвали і наслідування. І проблематика всіх ваших трагедій вічна: проблеми історичного прогресу, держави, влади, долі людства, волі богів, війни і миру, свободи і рабства, закону і справедливості. Повірте, вас читатимуть наші далекі нащадки.

Евріпід. Та і шлях, який пройшли ви – від своєрідної ліричної хорової кантати, якою була ваша трагедія  «Прохачки» до «Орестєї» з переважаючими діалогічними партіями і ослабленою роллю хору, по ньому після вас пішов я і всі подальші драматурги.

Софокл.  (Евріпіду) Але ви, колего, пішли ще далі: у ваших трагедіях дуже важливе місце займає внутрішній конфлікт, який у колеги  Есхіла тільки намічений.

Евріпід. (Софоклу) Ваша творчість теж стане зразком для нащадків. Наприклад, ваші герої – ідеальні громадяни з високою свідомістю, загостреним почуттям обов'язку, які прагнуть істини і справедливості. Хіба не такими громадянами сильні держави? А виховання таких хіба не задача трагедії? Я думаю, що у вашому захопленні людиною, прославлянні її, вірі в природну тягу людини до добра – джерело вічного життя і привабливості ваших трагедій для нащадків.

Сашко. Здається, вони говорять про те, що в наших підручниках називають гуманізмом.

Наташа. Ти маєш рацію. В античній літературі людиною захоплювалися, її оспівували, громадянські почуття виховували. Ми потім на уроках у вчителя запитаємо про те, наскільки ми мали рацію.

Олексій. Дивіться, кого це там під руки ведуть? Сліпий. Невже Гомер?

Перший сатир. Ви вгадали. Зараз я вам про нього розкажу.

Сережа. Ви здивуєтеся, але ми про нього дуже багато знаємо.

Перший сатир. От як? Хотілося б переконатися.

Сергій. Ну що ж, дивіться: це називається ноутбук. А для чого він потрібен, зараз побачите. (Демонструється презентація).

Четвертий сатир. Значить, до ваших далеких часів дійшли знамениті поеми

Сатири. Так, ви довели свої слова. Про Гомера і старогрецьку культуру ви знаєте багать. Хочете, ми розкажемо вам про старогрецький театр?

Наташа. Ну звичайно, адже нам відомо, що саме він заклав основи театру сучасного.

Четвертий сатир. Ну, тоді слухайте мою лекцію про античний театр.

(Лекція про античний театр).

Всі діти. Спасибі вам за розповідь. Вам буде приємний дізнатися, що знахідки старогрецьких драматургів не забуті.

 В III тисячолітті – нашому ХХІ столітті кращі театральні режисери всього світу звертаються до старогрецької драматургії, прагнуть відтворити форми античного театру, пристосувавши їх до вимог сучасної сцени. Яскравий приклад такого підходу — спектакль «Орестея». Це режисерська версія трилогії Есхіла, здійснена видатним німецьким режисером Петером Штайном в 1979 р. в Німеччині і в 1998 р. в Росії.

Перший сатир. Що б ще вам хотілося взнати?

Всі. О, дуже багато. Нас дуже цікавить Прометей і трагедія Есхіла «Прометей закутий». Але на сьогодні, мабуть, достатньо: нам ще потрібно осмислити те, що ми від вас дізналися.

Перший сатир. Що ж, тоді попрощаємося. Хай бережуть вас олімпійські боги.

Всі. Прощавайте.

Знову клас.

Вчитель. Ну, як пройшло «занурення»?

Не дуже старанний учень. Мені сподобалося: показали, розказали.

Відмінник. А ось мені все ж таки хочеться зануритися в світ книг.

Вчитель. Що ж, у тебе буде така можливість, тому що домашнє завдання буде таке: підготувати короткі повідомлення про поетів і драматургів, імена яких згадувалися сьогодні під час вашої подорожі в Стародавній світ. Тільки умова: інформація, яка сьогодні прозвучала, згадуватися не повинна. Знайдіть нові факти, цікаві історії, легенди. Сподіваюся, що трагедія Есхіла «Прометей закутий» прочитана ще влітку. Охочі можуть підготувати презентацію в програмі PowerPoint про життя і творчість Есхіла, про його трагедію «Прометей закутий», про образ Прометея в мистецтві. До наступного уроку.

Категорія: Для вчителів | Додав: lenalena (10.02.2016)
Переглядів: 947 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright Косогова Олена © 2024
uCoz